Preliminary Schedule - Tuesday, October 20


All Times Are Eastern Standard Time

 

Color Key


CME
 


Non-CME
 


Networking
 


Featured
 

 

 

9:00AM - 10:30AM

S 16: Radiation-induced DNA damage
Speakers: R. Scott Williams, Yinsheng Wang, David Becker
Chair: Jason Parsons

 

S 17: Biodosimetry
Speakers:  Vel Murugan, Yumiko Suto, Ruth Wilkins, Evan Pannkuk
Chairs: Christophe Badie, Shanaz Ghandhi

 

S 18: Molecular radiotherapy
Speakers: Robert Hobbs, Wes Bolch, Charles Maitz, Ling He
Chairs: Rebecca Abergel, Julie Constanzo

 

S 19: 2nd Bill Morgan Memorial Symposium: Low dose biology, epidemiology, its integration & implications for radiation protection: an update
Speakers: Ashley Golden, Gayle Woloschak, Mark Little, Vinita Chauhan
Chairs: Nobuyuki Hamada, Evagelia Laiakis
 

S 20: NTT Effects (II): genetics/ prediction
Speakers: Chris Talbot, Sarah Kerns, Sylvain Costes
Chairs: Catharine West, Carmen Bergom

 

10:30AM - 11:30AM

Plenary 2: The Inaugural Herman Suit Plenary Lecture: Tech developments in RT - MR guided RT
Speaker: Uwe Oelfke
Chair: Harald Paganetti

 

11:30AM - 11:45AM

Virtual Break

 

11:45AM - 12:30PM

TR 11: High dose rate radiation physics and chemistry (of water)
Speaker: Jay LaVerne
Chair: Amitava Adhikary

 

TR 12: NASA HRP space radiation element panel
Speakers: Robin Elgart, Janice Zawaski, Gregory Nelson, Zarana Patel, Brock Sishc, Jason Weeks, Nicholas Meyer
Chairs: Robin Elgart, Brock Sishc 

 

TR 13: The emerging role of long and short non-coding RNAs in radiation research
Speaker: Molykutty Aryankalayil

 

TR 14: Dosimetry harmonisation
Speaker: Guy Garty
Chair: Xun Jia

 

TR 15: Canine translational models for radiation research
Speaker: Mary-Keara Boss
Chair: Mark Dewhirst

 

12:30PM - 1:30PM

Lunch: Virtual Poster Stroll & Exhibitor Appointments

 

1:30PM - 3:00PM

S 21: DNA repair (III): Complex DNA damage repair
Speakers: Joseph Loparo, Jason Parsons, Burkhard Jakob, Lisa Decotret
Chairs: Aaron Goodarzi, Gaorav Gupta

S 23: NTT effects (II) - Chemical mitigators of NTT developed under the NIAID medical countermeasures program
Speakers: Tracy Gasperetti, Gabor Tigyi, Heather Himburg, Li Wang
Chairs: Meetha Medhora, Christie Orschell

 

S 24: Epidemiology (II) - Computational phantoms for epidemiological studies
Speakers: David Borrego, Choonik Lee, Trung Tran, A. Iulian Apostoaei
Chairs: Wes Bolch, Lydia Wilson

 

S 25: Intracellular signalling
Speakers: Amrita Cheema, Soile Tapio, Sherina Malkani
Chairs: Janet Baulch, Anthony Davis

 

3:00PM - 3:15PM

Virtual Break

 

3:15PM - 3:35PM

Marie Curie Award Lecture
Speaker: To Be Determined
Chair: Susan Bailey

 

3:35PM - 4:30PM

Michael Fry Award Lecture: Some recent implementations of mathematical models in radiation biology and oncology
Speaker: Igor Shuryak
Chair: Susan Bailey

 

4:30PM - 5:30PM 

Plenary 3: DNA damage regulation of gene expression
Speaker: Cynthia Burrows
Chair: George Don Jones